+ Ameliyat Bilgisi

AMELİYAT ÖNCESİ

Yeni damar yolu ameliyatı yapılması gereken ve mevcut damar yolunda problem olan hastalar istedikleri zaman polikliniğimize baş vurabilirler. Polikliniğimizden randevu almak için bu sitede bulunan HASTA DANIŞMA FORMUNU doldurmanız veya Çamlıca Medicana Hastanesi için 02165226030, Bahçelievler Medicana Hastanesi için 02125532879 telefon numaralarını aramanız gerekmektedir. Merkezimize başvuran hastalar ilk önceDoppler Ultrasonografi ile değerlendirilmekte ve uygun damar yolu planlaması yapılmaktadır. Bu ön değerlendirme sonrası birkaç gün içersinde ameliyat yapılması için randevu verilmektedir. Acil damar yolu ameliyatı yapılacak olan veya uzaktan gelen hastalar ameliyat yapılacağı gün merkezimize baş vurmaları ve doppler değerlendirilmesi sonrası aynı gün ameliyatın gerçekleştirilmesi mümkündür.

Ameliyat öncesi merkezimize gelmeden önce yapmanız gerekenler listesi;

• Ameliyat tarihinden bir gün önce telefonla size ulaşarak geleceğiniz zaman ve önemli noktalar hatırlatılacaktır. Eğer ameliyattan bir gün önce merkezimizden size telefon gelmez ise iletişim telefon numaralarını arayarak ameliyat listesinde olduğunuzdan emin olmalısınız.

• Ameliyat randevusunun hemodiyaliz günleri dışında tutulmasına özen gösterilmektedir. Ancak yine de yoğunluk sebebiyle hemodiyaliz olduğunuz günde girişim yapılması gerekebilir. Hemodiyaliz merkezinize girişim zamanı ile ilgili bilgi vererek ameliyat öncesi ve sonrası hemodiyaliz zamanlaması planlanmalıdır. Gerekli durumlarda merkezimiz hemodiyaliz merkezindeki doktorunuz ile görüşerek size yardımcı olabilir.

• Başlıca aşağıdaki tetkikler olmak üzere en son bir sene içersinde yapılan tetkiklerinizi getirmelisiniz.
- Kan tetkikleri (Diyaliz merkezinizde yapılan son birkaç aya ait tetkikler)
- Hepatit ile ilgili tetkikler(Diyaliz merkezinizde yapılan son tetkikler)
- Kalp ile ilgili mevcut tüm tetkikleriniz (mevcut tüm tetkikleriniz)

• Eğer düşük doz aspirin (Babyprin, Coraspin) veya Plavix gibi kan sulandırıcı ilaç kullanıyor iseniz bu durumu bize özellikle belirtiniz. Uygun durumlarda girişimden bir hafta önce bu ilaçların kesilmesi girişim sonrası kanama riskini azaltmaktadır.

AMELİYAT GÜNÜ

Damar yolu ameliyatları günlük cerrahi girişimlerdir. Yani girişim yapılacağı günün sabahı hasta hastaneye yatar ve girişimden sonra birkaç saat gözlendikten sonra evine dönebilir. Ameliyat sabahı kalktığınızda kahvaltı edebilirsiniz. Şeker hastaları her günkü gibi insülin vurularak normal kahvaltılarını etmelidir. Eğer size sedasyon anestezisi verilmesi planlanmış olur ise hatırlamanız gereken en önemli nokta hiçbir şey yiyip içmemeniz gerektiğidir. Sedasyon anestezisi almanız için ameliyata girmeden önce midenizde katı veya sıvı hiçbir şey olmamalıdır. Her gün kullandığınız ilaçlarınızı sabah almanız uygun olur. Hastaneye yatış işlemi için size bildirilen saatte merkezimize gelmeniz gereklidir. Belirtilen satten erken gelmeniz yatak ayarlanmasında problem oluşturabilir, geç kalmanız ameliyat sıranızın değişmesine veya o gün ameliyat olamamanıza sebep olabilir. Hastaneye gelirken tetkiklerinizi getirmeyi unutmayınız.

Sosyal Güvenlik Kurumu olan hastalar ( Sosyal Sigortalar Kururmu (SSK), Emekli Sandığı Kurumu, Bağ kur) nüfus cüzdanlarını ve vatandaşlık numaralarını bulundurmalıdır. Yeşil kart olan hastalar bir devlet hastanesinden sevk alarak merkezimize gelmelidir. Hastalarımız yatış için gereken belgelerle ilgili detaylı bilgi için merkezimizle temasa geçebilirler. Yatış işlemleri tamamlandıktan sonra hasta odasına yönlendirilir. Servisteki hemşireler tarafından ameliyat için uygun hazırlıklar yapılır.

Ameliyat günü yatış işlemi, ameliyat saatini bekleyiş, ameliyat ve sonrası serviste dinlenmek için tam bir günün gerekebileceği göz önünde bulundurularak kendinizin ve yakınlarınızın zamanlamasını ayarlamanız uygun olur. Mümkün olduğu kadar zamanlamaya dikkat edilmesine çalışılmakla birlikte sizden önce yapılacak damar yolu ameliyatlarının uzaması, bazı acil vakalara öncelik verilmesi ve ameliyathanenin yoğunluğu sebebiyle girişiminiz gecikebilir. Bu durumda sabırla beklemek gerekmektedir. Size bildirilen gün mutlaka ameliyatınız yapılacaktır.

Ameliyat saatiniz geldiğinde servisteki odanızdan bir sedye üzerinde yatarak ayrılıp ameliyathanenin yanında bulunan hazırlık odasına bekleyeceksiniz. Normal şartlarda bu bekleme süresi kısa olmaktadır. Ancak ameliyathanenin işleyişi esnasında bazen gecikmeler olabilir. Daha sonra hasta ameliyathaneye alınacaksınız. Yaklaşık yarım saatlik bir süre cerrahi girişim başlamadan önce hastanın ve ameliyathanenin hazırlanması için hazırlıklar sürecektir. Ameliyat başladıktan sonra bir veya iki saat sürebilir. Bilekte yapılan AV Fistül girişimi bir saatte tamamlanabilirken, Greft yerleştirmek veya tıkanan bir AV Fistülü tekrar çalıştırma girişimleri iki saat kadar sürebilir. Merkezimizde hastaların ameliyathaneye girdikten sonra sorunlarına mutlak çözüm getirilmesi ve bir sonraki hemodiyalize girebileceği sağlıklı bir damar yolunun oluşturulması prensibi ile çalışılmaktadır. Bu sebeple her hastanın problemine kalıcı çözüm sağlanması için ameliyat sonrası oluşturulan damar yolunun başarılı olmadığı düşünülür ise başarılı sonuç alınana kadar ameliyat uzayabilir.

Yapılacak cerrahi girişimin büyük olması durumunda hastayı rahatlatmak amacıyla sedasyon anestezisi(damardan verilen ilaçlarla hastanın uykulu ve olanları hatırlamaması halinin sağlanması) verilebilmektedir. Bu sayede hasta ameliyat süresini uykulu bir halde veya uyuyarak geçirmektedir. Aynı zamanda hastanın girişim yapılan yerine iğne ile uygulanan lokal anestezi ilaçları sayesinde hasta girişim yapılan yerde hiçbir acı hissetmez. Greft yerleştirilmesi veya büyük kesili ameliyatlar için sedasyon ve daha yoğun lokal anestezi uygulanmaktadır. Hastanın girişim sırasında acıdan duyabileceğinden korkmasına hiç gerek yoktur.

Ameliyat tamamlandıktan sonra hemen servisteki odanıza çıkacaksınız. Eğer anestezi doktoru ilaçların etkisi geçene kadar sizi gözlem altında tutmak ister ise tekrar ameliyat öncesi hazırlık odasına alınacaksınız. Servisteki odanıza geldiğiniz zaman hemen yemek yiyebilirsiniz. Serviste iki saat kadar dinlenmeniz uygun olur. Bu süre içersinde cerrahınız odanıza gelerek size yapılan girişim ve bundan sonra hemodiyalize girmeniz için damar yolu konusunda bilgi verecektir. Bu konuda anlamadığınız bir nokta kalmadığından emin olunuz. Acil durumlarda cerrahi girişim sonrası diyaliz merkezine birkaç saat içersinde giderek hemodiyalize girebilirsiniz. İdeal şartlarda ameliyat sebebiyle hemodiyaliz işlemini bir gün sonraya ertelemek gerekiyor ise merkezinizle önceden görüşmelisiniz.

Bu sebeple, Merkezimizde hergün birçok hasta ameliyat edilmekte ve bu işlemler sırasında sıklıkla gecikmeler olabilmektedir. Bu sebeple serviste umduğunuzdan uzun süre beklemeniz gerekebilmektedir. Ayrıca gecikmeler siz ameliyathaneye indikten sonra da olabilir. Bu sebeple siz servisten ayrıldıktan sonra sizi bekleyen yakınlarınız birkaç saatten üç – dört saate kadar bekleyebilir. Bu süre içersinde bekleyenlerin ameliyathanede gecikmeler olabileceğini bilerek endişelenmemeleri uygun olur. Damar yolu ameliyatları bazen uzun sürebilmekte bazen akıcılığı sağlamak için cerrah ameliyathaneden hiç çıkmadan sürekli vakalara girmek zorunda kalmaktadır. Ancak sizle veya yakınlarınızla paylaşılması gereken önemli bir konu olduğunda mutlaka ilgili doktor sizlere ulaşacaktır.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası ameliyat yerinde bir miktar ağrı ve şişkinlik gelişmesi doğaldır. Ağrı ve şişkinliği azaltmak için ilk 24-48 saat süresince kolunuzu kalp seviyesinden daha yüksekte dinlendirmek uygun olur. Bunun için kolun altına birkaç yastık yerleştirmek uygun olabilir. Kolu mümkün olduğu kadar düz bir şekilde tutunuz. Kolunuzu askıya alarak dirsek eklemini bükülü tutmak yanlış bir pozisyondur. Kolunuza sıcak uygulamak ağrıyı ve şişkinliği arttırır. Yara yerini ıslatmadan soğuk uygulanması rahatlatıcı olabilir. Ameliyat sonrası günde dört tablete kadar Parasatemol türevi ağrı kesici tablet(Minoset, Parol) kullanmanız uygun olur. İki günden sonra halen ciddi ağrınız var ise merkezimize kontrole geliniz. Sürekli kullandığınız ilaçları ameliyat sonrasında aynı şekilde almaya devam etmelisiniz.

Damar yolu ameliyatlarından hemen sonra damar yolunun tıkanması, kanama, enfeksiyon, elde ve kolda şişlik veya ağrı gelişebilecek problemler olarak sayılabilir. En sık rastlanan problem damar yolunun erken dönemde tıkanmasıdır. Bu durum merkezden merkeze değişmekle beraber % 5-10 oranında rastlanabilir. Damar yolu tıkanması dışındaki problemlere %5-10 oranında rastlanır. Bunların arasında en sık rastlanan problem kanamadır.

Ameliyat sonrası kanama genellikle kalp hastalığı sebebiyle asprin veya plavix gibi kan sulandırıcı tedavi alan hastalarda gelişebilir. Kanamaya bağlı olarak ameliyat sonrası kesi yerinden az bir miktar kan dışarı sızabilir. Bazen bir miktar kanama cilt altında toplanır. Bu durum ciltte mor renkli alanlar şeklinde gözlenir. Cilt altındaki kanın zaman içerisinde vücut tarafından yıkılması ile bu renk haftalar içerisinde yeşile döner ve sonra tamamen kaybolur. Bazen kanama olduğunda ciltten kan sızmaz ve ameliyat bölgesinde belirgin şişkinlik gelişebilir. Bu durum yapılan damar yolunun kan akımını etkiliyor ise girişim yapılması gerekebilir.

Ameliyattan sonraki haftalar içerisinde ameliyat yerinde gelişen ağrı, şişlik ve ısı artışı enfeksiyon gelişebileceğini düşündürmelidir. Enfeksiyon gelişmesi durumunda uygun antibiyotik tedavisi ve gerekli ise cerrahi drenaj uygulanmalıdır. Özellikle Greft yerleştirlen hastalarda kolda şişlik ve kızarıklık gelişebilir. Bu durumda kolun yüksekte tutulması ile bu şişlik geriler. Kolunuzda belirgin şişlik olduğunu düşündüğünüzde erken kontrole gelmeniz gereklidir. Ameliyat yerinde gelişen ağrı zaman içersinde kaybolur. Ancak ellerde ve parmaklarda soluklukla beraber gözlenen ağrı önemlidir. Bu ağrı ele giden kan akımının yeni oluşturulan damar yolu sebebiyle azalmasına bağlı olarak gelişebilir. Bu sebeple özellikle eli etkileyen ciddi ağrılarda erken kontrole gelmeniz gereklidir.

Girişim sonrası birinci haftada cerrah tarafından damar yolu değerlendirilmeli ve damar yolunun ne zaman kullanıma başlanacağı kararlaştırılmalıdır. Aşağıda beliritlen durumlar mevcut ise bir hafta beklemeden hemen merkezimize baş vurmanız gerekmektedir. Ameliyattan sonra kontrole gelmeden önce Çamlıca Medicana Hastanesi için 02165226030, Bahçelievler Medicana Hastanesi için 02125532879 telefon numaralarını arayarak randevu almanız gerekmektedir. Ulaşımın ciddi bir problem olduğu hastalar için hemodiyaliz merkezinden hiçbir problem gözlenmediği belirtiliyor ise bize bu durumu bildirerek kontrole gelmemeniz mümkün olabilir.

Damar yolu ameliyatlarından sonra aşağıdaki durumları merkezimize hemen bildirmelisiniz:

• Elinizde hissizlik, karıncalanma veya ciddi ağrı oluyorsa
• Elinizi hareket ettiremiyorsanız
• Kolunuz kırmızılaşıyor, ağrı ve şişkinlik artıyorsa
• Yaranızdan ilk günden sonra kan akmaya devam ediyorsa
• Yaranızdan iltahap olması muhtemel herhangi bir akıntı oluyorsa
• Ateşiniz 38 derecenin üzerine çıkıyorsa

+ Online Mesaj Sistemi

Emin Barış Akin
Organ nakli merkezi başkanı ve böbrek nakli uzmanı.
Neslihan Aydın
Damaryolu hemşiresi

+ Böbrek Nakli Türkiye

Böbrek nakli ile tüm soru ve görüşlerinizi bizlere iletmek için böbreknakliturkiye.com web sitemizi ziyaret etmek için hemen TIKLAYIN...